Avast Security Blogger

20 Mayıs 2011

Avast! Bedava Ev Sürümü gerçekten bedava mı?

Go to comments Leave a comment

 

Tabi ki evet! Fakat, bazen, kullanıcılarımız ya bundan haberdar değil ya da unutuyor olacak ki, dolandırıcıların tuzağına düşebiliryorlar. Nasıl mı?

Hemen bir örnek verelim. Geçenlerde bir kaç kullanıcımızdan ilginç emailler aldık. Bu kullanıcılar, AVAST Software ile bağlantısı olmayan bir web sitenin, avast! Free Edition’ın yalnızca indirilmesi karışılığında, kullanıcılara doksandokuz liralık bir fatura gönderdikleri idi.

Bu siteye bizzat kendimiz kayıt olup neticesini görmek istedik. İlginçtir ki neticeyi göremeden avast!’ı web sitelerinden kaldırdılar. Bu nedenle sitenin adını şu anda vermiyoruz.

Buna benzer bir email daha aldık. Mesajın orjinali;

Merhabalar, ben Avast Home Edition sürümünüzü yüklemek için inceleme yapıyordum, resmi web sitenizde 60 günlük deneme sürümünden sonra kayıt yoluyla 1 yıllık daha uzatılabiliceği hakkında yazınızı okudum ve daha önce görmüş olduğum yaşadığım bir olayı size bildirme gereği duydum. Amcamlara X marka yeni bir pc almışdık, X servisinden bilgisayarı kurmaya gelen servis elemanı 20 tl karşılığında Avast Home Edition yükledi ve 1 yıllık olduğunu söyledi, sizin sitenizde de bunu görünce çelişkiye düşdüm, bu sizin firmanızın X firması ile anlaşmalı bir protokolümüdür yoksa servis elemanının kar amaçlı şahsi olarak yapmış olduğu birşeymidir? Bunun hakkında bilgi almam mümkünmüdür yada sizin bir müdahalede bulunmanız mümkünmü, insanların bilinçsiz olmasından bu denli kar sağlanması hiç hoş değil, gereği yapılır umarım, saygılar. A.A.

Bu tür olayları takip etmeye çalışmakla birlikte, bir icraatta bulunmak bazen güç olabiliyor.

Sonuç olarak, en azından kullanıcılarımızı bu tür dolandırıcılıklara karşı uyarmak istiyoruz. avast! Free Edition (avast! Bedava Ev Sürümü) kesinlikle ücrete tabi değildir. Tek yapmanız gereken web sitemizden programı ücretsiz olarak indirmek ve kurmak. Daha sonra kaydınızı ya programın içinden ya da web sitemizden yapabilirsiniz. Web sitemizden kayıt olmak için tıklayın.

Avast!’ın ücretli ürünlerini de 30 gün süre ile ücretsiz deneyebilirsiniz. Diğer avast! programlarını satın almak isterseniz, ya web sitemizden, ya da resmi bayilerimizden satın alabilirsiniz. Yerel satıcılarımızın listesi için tıklayın.

Sizin de başınıza böyle birşey geldi mi? Paylaşmak isterseniz aşağıya yorum bırakın.

Böyle bir durumla karşılaşmamanız dileğiyle,